اکتشاف در حوالی پوستر / مازیار تهرانی

پوسترهایی که براساس تجربه گرایی و کشف شکل می‌گیرند، پروژه امروز روزرنگ را به خود اختصاص داده اند. طراح با فرم های تغییرپذیر به سراغ پرداخت و ساخت پوسترهایش می رود و معتقد است بهترین روش برای ساخت پوستر مواجهه با آن است به این معنا که انتخاب هایش هنگام کار فرم های از پیش تعیین شده نیستند، پیش فرضی را در نظر نمی‌گیرد و در مواجهه با پوستر و ته نشین شدن این مواجهه است که صاحب فرم می‌شود. می توان گفت تجربه گرایی، مهمترین رویکرد تهرانی در روند خلق پوسترهایش است.

“مازیار تهرانی” متولد ۱۳۵۵ است و کارشناسی گرافیک از دانشکده هنر و معماری دارد. طراحی پوستر جشنواره‌ ها و رویدادهای فرهنگیمانند تاتر، فیلم و موسیقی، همکاری با گالری‌ها به عنوان طراح و مشاور هنری، همکاری با سازمان های یونسکو و اکو به عنوان طراح و مشاور هنری و مدیریت هنری و سرپرست گروه تجسمی موسسه‌ مکتب‌تهران از فعاليت هاى حرفه ای او در این سال ها هستند.7 thoughts on “اکتشاف در حوالی پوستر / مازیار تهرانی”

  1. کارهای پر سر و صدایی هستند. در پس این ظاهر پر سر وصدا اما نشانی از ترکیب بندی یا متد شخصی جا افتاده دیده نمیشود.لی آوت موفق نیست و طراح شدیدا تحت تاثیر ظاهر پوسترهای لهستانی است. جوری که میتوان بطور موردی مبنع الهام(یا کپی تصویری) برخی کارا را در مکتب لهستان بیاد آورد.

    1. شما در وهله ي اول طراح را به كپي تصويري متهم كرده ايد، لطفا منبعتان را اعلام كنيد. من كه شخصا پوستر پر سر و صدا را نميفهمم چيست ، بنابراين شما بفرماييد، در ضمن يك بار ديگر توضيحات مربوط به اين آثار را مطالعه كنيد چون فكر مي كنم كلا متوجه نشده ايد كه رويكرد طراح به متد شخصي چيست. پيشنهاد ميكنم كمي هم درباره ي كلا طراحي پوستر مطالعه كنيد، شايد بفهميد كه طراح پوستر وقتي كه از فرمهاي تكراري يا به قول شما متد شخصي استفاده نميكند راه سخت را انتخاب كرده است . اين يعني كه طراح همان طور كه در توضيحات است تجربه گراست و فرمش را به تناسب محتوا و ايده انتخاب مي كند. باور كنيد من هم اين ها را با دقت به متن و پوسترها فهميدم. من فكر ميكنم طراح اين كارها به اينكه امثال شما با ديدن چند كار از او باقي كارهايش را حدس بزنيد فكر نميكند احتمالا برايش مهم نيست كه شما بفهميد كه طراح اين پوسترها يك نفر است يا چند نفر.منظورم فرم هاي متنوع در كارهاست، در مورد لي اوت هم ترجيح ميدهم چيزي نگويم چون فكر ميكنم هيچي از لي اوت نمي دونيد… حرف زدن ساده است اما نقد كردن سواد و تجربه ميخواهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.