اکتشاف در حوالی پوستر / مازیار تهرانی

پوسترهایی که براساس تجربه گرایی و کشف شکل می‌گیرند، پروژه امروز روزرنگ را به خود اختصاص داده اند. طراح با فرم های تغییرپذیر به سراغ پرداخت و ساخت پوسترهایش می رود و معتقد است بهترین روش برای ساخت پوستر مواجهه با آن است به این معنا که انتخاب هایش هنگام کار فرم های از پیش تعیین شده نیستند، پیش فرضی را در نظر نمی‌گیرد و در مواجهه با پوستر و ته نشین شدن این مواجهه است که صاحب فرم می‌شود. می توان گفت تجربه گرایی، مهمترین رویکرد تهرانی در روند خلق پوسترهایش است.

“مازیار تهرانی” متولد ۱۳۵۵ است و کارشناسی گرافیک از دانشکده هنر و معماری دارد. طراحی پوستر جشنواره‌ ها و رویدادهای فرهنگیمانند تاتر، فیلم و موسیقی، همکاری با گالری‌ها به عنوان طراح و مشاور هنری، همکاری با سازمان های یونسکو و اکو به عنوان طراح و مشاور هنری و مدیریت هنری و سرپرست گروه تجسمی موسسه‌ مکتب‌تهران از فعالیت هاى حرفه ای او در این سال ها هستند.7 thoughts on “اکتشاف در حوالی پوستر / مازیار تهرانی”

  1. کارهای پر سر و صدایی هستند. در پس این ظاهر پر سر وصدا اما نشانی از ترکیب بندی یا متد شخصی جا افتاده دیده نمیشود.لی آوت موفق نیست و طراح شدیدا تحت تاثیر ظاهر پوسترهای لهستانی است. جوری که میتوان بطور موردی مبنع الهام(یا کپی تصویری) برخی کارا را در مکتب لهستان بیاد آورد.

    1. شما در وهله ی اول طراح را به کپی تصویری متهم کرده اید، لطفا منبعتان را اعلام کنید. من که شخصا پوستر پر سر و صدا را نمیفهمم چیست ، بنابراین شما بفرمایید، در ضمن یک بار دیگر توضیحات مربوط به این آثار را مطالعه کنید چون فکر می کنم کلا متوجه نشده اید که رویکرد طراح به متد شخصی چیست. پیشنهاد میکنم کمی هم درباره ی کلا طراحی پوستر مطالعه کنید، شاید بفهمید که طراح پوستر وقتی که از فرمهای تکراری یا به قول شما متد شخصی استفاده نمیکند راه سخت را انتخاب کرده است . این یعنی که طراح همان طور که در توضیحات است تجربه گراست و فرمش را به تناسب محتوا و ایده انتخاب می کند. باور کنید من هم این ها را با دقت به متن و پوسترها فهمیدم. من فکر میکنم طراح این کارها به اینکه امثال شما با دیدن چند کار از او باقی کارهایش را حدس بزنید فکر نمیکند احتمالا برایش مهم نیست که شما بفهمید که طراح این پوسترها یک نفر است یا چند نفر.منظورم فرم های متنوع در کارهاست، در مورد لی اوت هم ترجیح میدهم چیزی نگویم چون فکر میکنم هیچی از لی اوت نمی دونید… حرف زدن ساده است اما نقد کردن سواد و تجربه میخواهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.